বাতৰি কাকত

আৰম্ভণি : বাতৰি কাকত হৈছে বিভিন্ন বিষয়ৰ সর্ব্বশেষ  জ্ঞান আৰু তথ্য সমৃদ্ধ  এসোপা প্ৰকাশিত কাগজ। ই হ’ল যোগাযোগৰ জনপ্ৰিয় আৰু সহজ মাধ্যম। 

প্রকাৰ: বাতৰি কাকত বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ আছে, যেনে: দৈনিক,  সাপ্তাহিক,  পষেকীয়া,  মাহেকীয়া,  তিনিমহীয়া, ছয়মহীয়া, বছৰেকীয়া ইত্যাদি। পষেকীয়া,  মাহেকীয়া,  তিনিমহীয়া, ছয়মহীয়া আৰু  বছৰেকীয়া কাকতবোৰক ‘আলোচনী’ বোলে । 

বাতৰি কাকতৰ ইতিহাস:  আধুনিক বাতৰি কাকতৰ জন্ম ১৫৩৬ চনত ইউৰোপৰ ভেনিচ চহৰত হৈছিল। প্ৰথমতে ই বহু দিন মূৰে মূৰে সাময়িকভাবে  প্ৰকাশ পাইছিল । ইয়াক ‘গেজেটা’ বুলি কোৱা হৈছিল। সপ্তদশ শতাব্দীৰ শেষ ভাগত জাৰ্মানীত তিনিখন বাতৰি কাকত প্ৰকাশিত হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰাই ই লাহে লাহে পৃথিৱীৰ বিভিন্ন দেশলৈ বিস্তাৰ লাভ কৰে।  ভাৰতবৰ্ষত ১৮৭০ চনত আগাষ্টাচ হিকি নামৰ এজন ইংৰাজ ভদ্ৰলোকে প্ৰথম বাতৰি কাকত উলিয়ায়।

বাতৰি কাকতৰ উপযোগিতা: বাতৰি কাকতৰ যথেষ্ট উপযোগিতাা আছে। যিহেতু বাতৰি কাকতে ৰাজনীতি, অৰ্থনীতি, সমাজ নীতি, সাহিত্য, বিজ্ঞান, খেল-ধেমালী আদি বিভিন্ন বিষয়ৰ বাতৰি প্ৰকাশ কৰে, গতিকে বাতৰি কাকত অধ্যয়ন কৰি আমি সকলো বিষয়ৰ জ্ঞান লাভ কৰিব পাৰো ।  বাতৰি কাকতে মানুহৰ লগত মানুহ, জাতিৰ লগত জাতি আৰু দেশৰ লগত দেশৰ সম্পৰ্ক বৃদ্ধি কৰে। ই আমাৰ ভাষাৰ দক্ষতাও  বিকশিত  কৰে। কিছুমান মানুহে আনন্দৰ বাবে বা মনক সজীৱ কৰিবলৈ বাতৰি কাকত পড়ে । জনমত গঠণত বাতৰি কাকতৰ ভূমিকা অনস্বীকাৰ্য। প্ৰায় প্ৰতিটো বাতৰি কাকতে গুৰুত্বপূৰ্ণ বাতৰিৰ ওপৰত সম্পাদকীয় প্ৰকাশ কৰে। 

বাতৰি কাকতৰ ক্ষŽতিকাৰক দিশ: দুৰ্ভাগ্যক্ৰমে প্ৰতিটো ভাল বস্তুৰ বেয়া দিশ থকাৰ দৰে বাতৰি কাকতৰো বেয়া দিশ নথকা নহয়। কিয়নো আজিকালি বহুতো বাতৰি কাকত আছে যদিও ইয়াৰ খুৱ কম সংখ্যক কাকতেহে নিৰেপক্ষ বাতৰি প্ৰকাশ কৰে।  কেতিয়াবা ভিত্তিহীন আৰু মিছা বাতৰিও কাকতত প্ৰকাশ কৰা দেখা যায় যিবোৰে পাঠকক বহু সময়ত বিপাঙত পেলায়।  গতিকে বাতৰি কাকত পঢ়াৰ সময়ত কিছু সতৰ্ক হোৱা প্ৰয়োজন।

সামৰণি: বাতৰি কাকতৰ সর্বাত্মক  গুৰুত্ব আৰু তাৎপৰ্য অনুধাৱন কৰি ক’ব পৰা যায় যে ইয়াৰ সুফলৰ তুলনাত কুফল তুলনামূলকভাবে  কম। গতিকে সকলো মানুহে বাতৰি কাকত পঢ়াৰ  অভ্যাস গঠন কৰিব লাগে।  

ৰাব্বি  মছৰুৰ

Useful Books for Students:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *