বিহু। অসমৰ জাতীয় উৎসৱ।Bihu, National Festival of Assam in Assamese

বিহু। অসমৰ জাতীয় উৎসৱ

আৰম্ভিণি: বিহু হ’ল অসমৰ জাতীয় উৎসৱ। ই প্ৰেম, শান্তি, ভাতৃত্ত্ববোধ, একতা আৰু জাতীয় সংহতিৰ প্ৰতীক। বিহু মুঠতে তিনিটা, যথা: বহাগ বিহু, কাতি বিহু আৰু ভোগালী বিহু।

বহাগ বিহু: বহাগ বিহু চ’ত মাহৰ শেষৰ দিনা  আৰম্ভ হয় আৰু ই বহাগ মাহৰ সাত তাৰিখলৈ চলি থাকে। এই বিহুৰ আৰম্ভনী দিনটো ‘গৰু বিহু’ বুলি কোৱা হয় কাৰণ এই দিনা গৰুক নৈ বা পুখুৰীত গা-পা ধুৱাই গৰুৰ শিং, মূৰ, কাণ আদিত তেল ঘঁহি ভক্তি আৰু শ্ৰদ্ধাৰে লাউ, বেঙেনা  আদি খুৱাই নতুন বছৰটোত ডাঙৰ -দীঘল হ’বলৈ শুভ কামনা কৰা হয়। পিছ দিনৰ পৰা ‘মানুহ বিহু’ আৰম্ভ হয়। ডেকা ল’ৰা-ছোৱালীহঁতে মুকলি পথাৰত নাচে আৰু বিহু গীত গায়। মানুহে নতুন কাপোৰ  লয়। এই বিহুটোৱে জীৱনৰ যৌৱন কালটোক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে।  সেয়ে ইয়াক ‘বসন্ত উৎসৱ’ বুলিও কোৱা হয়। আত্মীয়-কুটুম্বক মাতি জা-জলপান খুওৱা হয় আৰু গামোছা উপহাৰ দিয়া হয়।  এই বিহুত মানুহে বহুত ৰং-ধেমালি আৰু ¦স্ফূর্তি  কৰে বাবে  ইয়াক ‘ৰঙালী  বিহু’ বুলিও কোৱা হয়।

কাতি বিহু: কাতি বিহু আহিন মাহৰ শেষ দিনা  আৰম্ভ হয়। এই সময়ত মানুহৰ শস্য- ভঁৰাল উদং হৈ থাকে আৰু খাদ্যৰ আকাল হয় বাবে ইয়াক ‘কঙালী বিহু’ বুলিও কোৱা হয়। এই বিহুত চোতালতে কল পুলি আৰু তুলসী ৰুই চাকি-বন্তি জ্বলাই  সন্ধিয়া ঘৰে ঘৰে নাম পদ গাই মাহ-প্ৰসাদ খোৱা হয়। সন্ধিয়া পথাৰত বন্তি জ্বলাই লখিমী দেৱীৰ শুভ আগমন আহ্বান  কৰা হয়।

ভোগালী বিহু: এই বিহু পুহ মাহৰ শেষ দিনা  আৰম্ভ  হয়।  ই সাত দিন চলে।  এই সময়ত কৃষকৰ শস্য-ভঁৰাল ধনে-ধানে পৰিপূৰ্ণ হৈ থাকে । গতিকে খাদ্যৰ কোনো অভাৱ নহয় আৰু প্ৰতি ঘৰত পিঠা-পনা, লাড়ু, খৈ, মুৰি, চিৰা আদি বনোৱা হয় আৰু আত্বীয়-কুতুম্বক মাতি খাবলৈ দিয়া হয়। সেয়ে এই বিহুক ‘ভোগালী বিহু’ বুলিও কোৱা হয়। বিহুৰ আগদিনাক ‘উৰুকা’ বোলে । উৰুকাৰ দিনা সকলোৱে মিলিজুলি লগভাত খায়। বিহুৰ দিনা সূৰ্যোদয়ৰ আগতে সকলোৱে গা-পা ধুই  ধানৰ নৰাৰে সজা ভেলা ঘৰত জুই দি অগ্নি দেৱতাৰ পূজা কৰে। আবেলি  সময়ত মুকলি পথাৰত মহ যুঁজ, কণী যুঁজ, কুকুৰা যুঁজ, কড়ি খেল, ধোপ খেল আদি অনুষ্ঠিত হয়।

সামৰণি: বিহু অসমীয়া সংস্কৃতিৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ। বিহুত অসমীয়া সমাজৰ স্বকীয় কলা-কৃষ্টি সুন্দৰভাবে  মূৰ্ত হৈ উঠে।  ই প্ৰেম, ভাতৃত্ত্ববোধ, মৰম, চেনেহ, শান্তি আৰু একতাৰ প্ৰতীক। অসমীয়াসকলে এই বিহুক লৈ বিশ্ব দৰবাৰত গৌৰৱ কৰে।

…ৰাব্বি মছৰুৰ 

 

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *