মোৰ প্রিয় কাম

আৰম্ভণি: দৈনন্দিন কাম-কাজ আৰু প্ৰধান কৰ্তব্যৰ  উপৰিও আনন্দৰ কাৰণে বা মনক সজীৱ ৰাখিবলৈ যি কাম কৰা হয তাকে এজনৰ প্ৰিয় কাম (hobby) বুলি কোৱা হয়। ব্যক্তি ভেদে  প্ৰিয় কাম ভিন ভিন হয়। মোৰো এটি প্ৰিয় কাম আছে আৰু ই হৈছে বাগিছাত কাম কৰা।

বিৱৰণ:  গছ মোৰ অতিকৈ প্ৰিয়। সেয়ে মই বাগিছা পতা কামটো মোৰ প্ৰিয় কাম হিহিচাপে  গ্ৰহণ কৰিছো। আমাৰ এটি আহল-বহল বাহিৰা চোতাল আছে।  মই চোতালখনক চাৰিটা ভাগত ভাগ কৰি লৈছো। ইয়াৰ উত্তৰ অংশটোত কিছুমান সৰল গছ ৰুইছো। সন্মুখৰ অংশটোত মই বিভিন্ন ধৰণৰ ঋতুজ ফুল গছ ৰুও। তৃতীয় অংশটোত শাক-পাচলিৰ খেতি কৰো আৰু চতুৰ্থ অংশটোত গছৰ পুলি উৎপাদন কৰো।

স্কুলৰ পৰা ওভতি আহি প্ৰত্যেক দিন সন্ধিয়া মই এঘন্টা সময় বগিছাখনত কাম কৰি কটাও। মই গছ-গছনিৰ গুৰিৰ ঘাঁহ বনবোৰ  চিকুনাই দিওঁ, গছৰ গুৰিত পানী দিওঁ আৰু আন আন আলপৈচান  ধৰো। মোৰ ভন্টিয়ে মাজে মাজে মোক সহায় কৰে। মোৰ বাগিছাখনে আমাক প্ৰয়োজনীয় শাক-পাঁচলিৰ যোগান ধৰে আৰু অতিৰিক্তখিনি বজাৰত বিক্ৰি কৰি কিছু বাহিৰা পইচা উপাৰ্জন কৰো।

প্ৰত্যেক দিন ৰাতিপুৱা মই বাগিছাখনত খোজ  কাঢ়ো  । যেতিয়া মই ফুলি থকা ফুলেবাৰ বতাহত নাচি থকা দেখো, তেতিয়া মোৰ হৃদয়খন আনন্দত নাচি উঠে। এনেদৰে বাগিছাত কাম কৰাটো মোৰ নিচা আৰু মনক সজীৱ কৰি ৰখাৰ শ্ৰেষ্ঠ  মাধ্যমত পৰিণত হৈছে। 

সামৰণি: মই ভাবো  প্ৰত্যেক মানুহৰে নিজৰ দৈনন্দিন কাম-কাজ আৰু প্ৰধান কৰ্তব্যৰ উপৰিও এটি প্ৰিয় কাম থাকিব লাগে আৰু সেই কাম বাগিছা পতা কাম হোৱা উচিত।                                                                                                                                                              …ৰাব্বি মছৰুৰ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *