কল্পনা চাওলা

কল্পনা চাওলা আছিল প্ৰথমজনী ভাৰতীয়  মহিলা মহাকাশচাৰী আৰু বিজ্ঞানী। তাই  জুলাই ১, ১৯৬১ চনত হাৰিয়ানাৰ কাৰ্ণালত জন্ম গ্ৰহণ কৰে ।

কল্পনা চাওলাই কাৰ্ণালত থকা ‘ঠাকুৰ বিদ্যালয়ত’ প্রাথমিক  শিক্ষা গ্ৰহণ কৰে ।  তাৰ পিচত পঞ্জাৱ অভিযন্তা মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা বিমান অভিযন্তা বিভাগত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে ।  ইয়াৰ পিছত তাই আমেৰিকা যুক্তৰাজ্যলৈ যায়  আৰু টেক্সাচ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা এৰ’স্পেচ ইঞ্জিনিয়াৰিংত স্নাতকোত্তৰ  ডিগ্ৰী লাভ কৰে।  উজ্জ্বল আৰু উদ্যমী ছাত্ৰী কল্পনা চাওলাক ক’ল’ৰাডো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা  এৰ’স্পেচ ইঞ্জিনিয়াৰিঙত  পি. এইচ ডি. ডিগ্ৰী প্ৰদান কৰা হয়।

কল্পনা চাওলাই তাইৰ কৰ্ম জীৱন আৰম্ভ কৰে ১৯৮৮ চনত। প্ৰথমতে তাই এজনী গৱেষক হিচাপে  নাচা আমেজ ৰিচাৰ্চ চেন্টাৰত যোগদান কৰে । ১৯৯৪ চনত নাচাই তাইক এজনী মহাকাশচাৰী সদস্য হিচাপে বাচনি কৰে। ১৯৯৬ চনৰ নৱেম্বৰত কল্পনা চাওলাক  মহাকাশযান কলম্বিয়াত মিছন বিশেষজ্ঞ আৰু প্ৰাইম ৰ’বটিক আৰ্ম অপাৰেটৰ হিচাপে  দায়িত্ব দিয়া হয়। তাই আকৌ ২০০৩ চনত ৩০ দিন, ১৪ ঘন্টা  ৫৪ মিনিট মহাকাশত কটায়।

উদ্যমী মহাকাশচাৰী আৰু বিজ্ঞানী কল্পনা চাওলা ২০০৩ চনত মহাকাশযান কলম্বিয়াৰ বিপৰ্যয়ত প্ৰাণ হেৰুৱায়।

কল্পনা চাওলা হৈছে ভাৰতীয় ল’ৰা-ছোৱালীসকলৰ বাবে  এজনী প্ৰেৰণাদায়ক মহিলা। তাইৰ নামত  ভাৰতত আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাজ্যত বহুতো স্মৃতি, পুৰষ্কাৰ, ছাত্ৰবৃত্তি  আদি খোলা হৈছে। নাচাই আনকি তাইৰ নামত এটি গ্ৰহাণুৰ নামকৰণ কৰিছে।

…ৰাব্বি মছৰুৰ

প্রসঙ্গ পুথি  :কল্পনা চাওলা 

You need to add a widget, row, or prebuilt layout before you’ll see anything here. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *