নীতি  কাহিনীকাৰ  ঈছপ

বিশ্ব সাহিত্যত এনেকুৱা কিছুমান গল্প, কবিতা আৰু অন্যান্য সাহিত্যকৰ্ম আছে যিবোৰ মানৱ সভ্যতা জীয়াই থকালৈকে আমাৰ মনত জীয়াই থাকিব। সেইবোৰ  হ’ল ধ্ৰুপদী সাহিত্য। ঈছপৰ ‘ফেবলচ’ অর্থাৎ নীতি কথাবোৰ  ধ্ৰুপদী সাহিত্য বুলি বিবেচিত  হয়।

‘ফেবল’ হৈছে এনেকুৱা এক শ্ৰেণীৰ গল্প যাৰ চৰিত্ৰবোৰ  প্ৰায়েই জীৱ-জন্তু হয় আৰু ইয়াৰ মাজেদি নৈতিক শিক্ষা প্ৰদান কৰা হয়। এনে সাহিত্যৰ বিষয়ে কোৱাৰ সময়ত ততালিকে  ইছপৰ ফেবলৰ কথা আমাৰ মনলৈ আহে।

ঈছপৰ ফেবলবোৰ  ল’ৰা-ছোৱালীসকলৰ মাজত বৰ জনপ্ৰিয়। সেইবোৰ  প্ৰজন্মৰ পৰা প্ৰজন্মলৈ মুখে মুখে চলি আহিছে। কিন্তু ঈছপ কোন আছিল সেই বিষয়ে মানুহে প্ৰায় নাজানেই।

ঈছপ আছিল এজন গ্ৰীক দাস। তেওঁৰ আছিল গল্প কোৱাৰ অসাধাৰণ প্ৰতিভা।  গল্প কোৱাৰ এই প্ৰতিভাৰ বাবেই তেওঁ স্বাধীন হৈছিল।

ঈছপ  তেওঁৰ গল্প বৰ্ণনা কৰি গোটেই পৃথিৱী বহুলভাৱে ভ্ৰমণ কৰিছিল। তেওঁৰ প্ৰতিটো গল্পত নৈতিক শিক্ষা আছে। এই গল্পবোৰে   আমাক জীৱনৰ বিষয়ে কয় আৰু চৰিত্ৰ গঠনত সহায় কৰে। সেয়ে এই গল্পবোৰ অধিকভাৱে পাঠ্যক্ৰমত সন্নিবিষ্ট কৰা হয়।

ঈছপে  তেওঁৰ গল্পবোৰ  খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৬২০ ৰ আশে-পাশে মানুহক শুনাই ফুৰিছিলি  । তাৰ পিছত সেইবোৰ  কেইবা প্ৰজন্ম ধৰি মুখে মুখে চলি আহিছিল। ঈছপৰ নীতি কথােবাৰ পোন প্ৰথমতে খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৩২০ চনত লিখিত ৰূপ পায়। ৰোমান পণ্ডিতসকলে এই নীতিকথাবোৰ  লেটিন অনুবাদত শিকিছিল।

ইছপৰ নীতিকথাবোৰ  বৰ সৰল। চৰিত্ৰবোৰ জীৱ-জন্তু। কিন্তু ই প্ৰদান কৰা আবেদন  হৈছে সাৰ্বজনীন। সেয়ে এই গল্পবোৰ  শিশুসকলৰ আনন্দৰ বস্তু আৰু বিশ্বত অতি বেছিকৈ পঢ়া  গল্পবোৰৰ  ভিতৰত অন্যতম।

…ৰাব্বি মছৰুৰ

প্রসঙ্গ পুথি:  ঈছপ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *