ষ্টিফেন উইলিয়াম হকিং

এয়া হ’ল এজন বিশেষ প্ৰতিভাসম্পন্ন ব্যক্তিৰ জীৱন বিষয়ক বিৱৰণ। তেওঁ হ’ল ষ্টিফেন উইলিয়াম হকিং। অতি বেছি তীক্ষ বুদ্ধিসম্পন্ন আৰু প্ৰায় সম্পূৰ্ণৰূপে পক্ষাঘাতযুক্ত জ্যোৰ্তি-পদাৰ্থবিজ্ঞানী ষ্টিফেন হকিং একবিংশ শতিকাৰ মহান বিজ্ঞানীসকলৰ ভিতৰত অন্যতম। 

এজন ইংৰাজ কচম’লজিষ্ট, ষ্টিফেন হকিং জ্যোতি বিজ্ঞানী গেলিলিঅ’ গেলিলিৰ মৃত্যুৰ তিনিশ বছৰ পিছত জানুৱাৰী ৮, ১৯৪২ চনত ইংলেণ্ডত জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল। তেওঁ অক্সফোৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ত ভৰ্তি হৈ পদাৰ্থবিজ্ঞান অধ্যয়ন কৰিছিল। তেওঁৰ দেউতাকে তেওঁক মেডিচাইনৰ ওপৰত মনোযোগ দিবলৈ জোৰ দিছিল। কিন্তু ষ্টিফেনে  সামগ্ৰিক বিশ্বব্রহ্মাণ্ডৰ উৎপত্তি  তত্ব (কচম’লজি) ৰ ওপৰত গৱেষণা  কৰিবলৈ কেম্ব্ৰিজলৈ যায় ।

১৯৬৩ চনৰ প্ৰাৰম্ভিকতে, তেওঁৰ ২১তম জন্ম দিনত হকিংৰ মটৰ নিউৰণ ৰোগ ধৰা পৰে, এই ৰোগটোক সাধাৰণভাৱে লু গেহৰিড ৰোগ বা এমিঅ’ট্ৰফিক লেটাৰেল লেৰচিচ (এ এল এ) বুলি জনা যায়। তেওঁ দু বছৰতকৈ অধিক দিন জীয়াই থাকিব বুলি আশা কৰা হোৱা নাছিল। কিন্তু তেওঁ জীয়াই থাকিল আৰু  পি. এইচ. ডি. ডিগ্ৰী লাভ কৰাৰ লগতে  বিশ্বব্রহ্মাণ্ডৰ বোধগম্যতাৰ নতুন পথ সৃষ্টি কৰে। পৰিশেষত তেওঁৰ ৰোগটো সিঁচৰতি হৈছিল। হকিং কম লৰচৰ কৰিব পৰা হয়। তেওঁ নিজকে হুইল চিয়াৰত আৱদ্ধ ৰাখিব লগা হয়। তেওঁৰ কথোপকথনো অধিক প্রত্যাহ্বানযুক্ত হ’ল। ১৯৮৫ চনত এক জৰুৰী ট্ৰেচ’টমি চিকিৎসাত তেওঁ বাকশক্তি সম্পূৰ্ণৰূপে  হেৰুৱাই পেলায়। পিছত তেওঁ কম্পিউটাৰত পাঞ্চিং বুটামৰ সহায়ত কথা পাতিব লগা হয়। মেচিনটোৱে যন্ত্ৰবৎ সুৰত তেওঁৰ হৈ কথা পাতে।  এক ছফ্টৱেৰ প্ৰ’গ্ৰেমৰ সহযোগত কেমব্রিজত  কথা সৃষ্টি কৰা এক যন্ত্ৰ সাজি উলিওৱা হয় আৰু এই যন্ত্ৰটোৱে তেওঁক বৈদ্যুতিকভাৱে কথা পতাৰ সেৱা আগবঢ়ায়। এইটোৱে তেওঁৰ গালৰ শিৰাসমূহ লৰচৰ কৰাৰ জৰিয়তে হকিঙক  শব্দ নিৰ্বাচন কৰাত সুবিধা কৰি দিয়ে।

ষ্টিফেন হকিঙে  ১৯৬৫ চনত জেন ওৱাইল্ডৰ লগত বিবাহ পাশত আবদ্ধ হয়। সিহঁতৰ তিনিটা ল’ৰা-ছোৱালী হৈছিল। ইয়াৰ পিছত সিহঁত পৰস্পৰে পৰস্পৰৰ পৰা পৃথক হয়। হকিঙে ১৯৯৫ চনত পুনৰ বিবাহ কৰে কিন্তু ২০০৬ চনত বিবাহ বিচ্ছদ ঘটে।

গ্ৰেজুৱেশ্বন লাভ কৰাৰ  পিছত হকিঙে ৰিচাৰ্চ ফেল’ হিচাপে আৰু পিছলৈ কেমব্রিজত বৃত্তিধাৰী  ফেল’ হিচােপ সেৱা আগবঢ়ায় । ১৯৭৪ চনত বিশ্বব্যাপী বিজ্ঞানীসকলৰ  ফেল’শ্বিপৰ ৰয়েল চ’ছাইটিত তেওঁক নিযুক্তি দিয়া হয়। ১৯৭৯ চনত তেওঁক কেমব্রিজত লিউকেচিয়ান প্ৰফেচৰ অফ মেথমিটিকচ হিচাপে  নিযুক্তি পায়। ই হৈছে বিশ্বৰ অতি বিখ্যাত আনুষ্ঠানিক পদবী। তেওঁ হৈছে আইজাক নিউটনৰ যোগ্য উত্তৰসুৰী । এই  সময়ছোৱাত হকিঙে  বিশ্বব্রহ্মাণ্ডক পৰিচালনা কৰি থকা মৌলিক সূত্ৰসমূহৰ ওপৰত অধ্যয়ন কৰিছিল।

ষ্টিফেন হকিং এজন  জনপ্ৰিয় লিখকো আছিল। তেওঁৰ প্ৰথম গ্ৰন্থ, ‘এ ব্রিফ হিষ্টুৰী অফ টাইম’ ১৯৮৮ চনত প্ৰকাশিত হয়। ই আন্তৰ্জাতিকভাৱে বেছি বিক্ৰী হোৱা কিতাপত পৰিণত হয়। এই কিতাপখনৰ জৰিয়তে হকিঙে সৰ্বসাধাৰণ মানুহৰ লগত বিশ্বব্রহ্মাণ্ডৰ জন্ম আৰু মৃত্যু বিষয়ক প্ৰশ্নসমূহৰ  আদান-প্ৰদান কৰাৰ লক্ষ্য লৈছিল। তেওঁৰ অন্যান্য সৃষ্টিসমূহ হ’ল – ‘এ ব্রিফাৰ হিষ্টুৰি অফ টাইম’, ‘দি ইউনিভাৰ্চ ইন এ নাটছেল’, ‘দি গ্ৰেণ্ড ডিজাইন’, আৰু ‘অন দ্যা চলজাৰ্চ অফ গিয়ান্টচ’। তেওঁ আৰু তেওঁৰ জীয়েক লুচি হকিঙে  বিশ্বব্রহ্মাণ্ডৰ সৃষ্টিৰ ওপৰত মজলীয়া বিদ্যালয়ৰ ল’ৰা-ছোৱালীৰ বাৰে  এলানি কাল্পনিক পুথি ৰচনা কৰিছে।

অতি বিশেষ প্ৰতিভাসম্পন্ন ষ্টিফেন উইলিয়াম হকিং হৈছে অন্যান্য অক্ষম ব্যক্তিসকলৰ বাবে এক মহান প্ৰেৰণাদায়ক ব্যক্তি।

এইজন মহান বিজ্ঞানীয়ে ৭৬ বছৰ বয়সত ২০১৮ চনত ১৪ মাৰ্চত মৃত্যু বৰণ কৰে।

…ৰাব্বি মছৰুৰ

প্রসঙ্গ পুথি : ষ্টিফেন  হকিং 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *