ইছমাইল হোছেইনৰ কবিতা ‘বহুৰঙী’: এক বিশ্লেষণ

—ৰাব্বি মছৰুৰ

‘বহুৰঙী’ কবিতাটি ব্যঙ্গাত্মক কবিতা। ইয়াত দেশৰ বুদ্ধিজীবিসকলৰ কাৰ্যকলাপক ব্যঙ্গ কৰি সমাজ-সভ্যতাৰ অৱক্ষয়ী ৰূপ নগ্ন কৰি দেখুৱাইছে।

কবিয়ে দেখা পাইছে সভ্যতাৰ মূল আদৰ্শ সঠিক পথৰ পৰা খহি পৰিছে, তাৰ লগে লগে বুদ্ধিজীৱি সকলৰো মানসিক পৰিবৰ্তন আহিছে নাইবা বুদ্ধিজীৱি সকলে ভাঙোনমুখী সভ্যতাৰ পিনে চাই মানসিক আঘাত পাইছে আৰু মানসিক বিকাৰগ্ৰস্ত হৈ অসামাজিক কামত লিপ্ত হৈছে। কবিৰ ভাষাত:

“মেৰুদণ্ডহীন সভ্যতাৰ ছিন্নমূল অৱয়বত

মূৰ দোঁৱাই পৰি আছে বুদ্ধিজীৱি

হাতত মদৰ বটল, কাষত বিবৰ্ণ দেহৰ নাৰী।’

বুদ্ধিজীৱিসকলৰ কিছুমানে ভাৰসাম্য হেৰুৱাই অসামাজিক কাৰ্য-কলাপত লিপ্ত হোৱাৰ উপৰিও কিছুমানে ভণ্ড বুদ্ধিজীৱিৰ ভাওঁ লৈছে।  সেয়ে পঢ়া কোঠালিৰ মেজত নৃতাত্বিক পুথি পৰি আছে যদিও তালৈ বুদ্ধিজীৱিৰ কোনো মন-কাণ নাই; আছে যৌন কামনা চৰিতাৰ্থ কৰাৰ অন্ধ বাসনা অৰ্থাৎ ‘নীলা পোহৰৰ চাকি’। কবিয়ে কৈছে:

”অধ্যয়নৰ কোঠাত নীলা পোহৰৰ চাকি

পঢ়াৰ  মেজত গৱেষণাগাৰৰ নৃতাত্বিক পুথি।”

বুদ্ধিজীৱিসকল মূহুৰ্তে মূহুৰ্তে ৰং সলাই থকা ডাৱৰীয়া আকাশৰ সূৰ্যটোৰ দৰে। ৰাতি হ’লেই সিহঁতৰ পশু বাসনা আৰম্ভ হয় আৰু সূৰুয উদয় হ’লেই বুদ্ধিজীৱিৰ ভাও জোৰে, বাতৰি কাকতত প্ৰকাশ কৰে নাৰী বিষয়ক বিশ্লেষণাত্মক অধ্যয়ন। কবিৰ ভাষাত:

“ৰাতি পুৱালেই সলোৱা হ’ব সাজ

দেশৰ  নামী কাকতত প্ৰকাশ পাব

বুদ্ধিজীৱিৰ নাৰী বিষয়ক বিশ্লেষণাত্মক পাঠ।”

বৰ্তমান সমাজত নিজকে বুদ্ধিজীৱি বুলি দাবী কৰা মানুহৰ সংখ্যা ক্ৰমে বৃদ্ধি পাইছে।কিন্তু সিহঁতৰ সকলোৰে গাত থাকিবলগীয়া সুগুণবোৰ নাই। কবি ইছমাইলে  বুদ্ধিজীৱিৰ ভাও লোৱা ভণ্ড বুদ্ধিজীৱিৰ প্ৰকৃতি ব্যঙ্গাত্মকভাৱে কবিতাটিৰ জৰিয়তে প্ৰকাশ কৰি কবি হিচাপে নিজৰ দায়িত্ব পালন কৰিছে আৰু ইয়াতেই কবিৰ প্ৰাগলভতা প্ৰকাশ পাইছে। কবিতাটি বিষয়-বস্তুৰ দিশৰ পৰা সময়োপযোগী হৈছে । ইয়াৰ ভাষা শৈলী সাধাৰণ গদ্যময়।০ ০ ০

(ৰচনাটি লিখকৰ  ‘ইছমাইল হোছেইনৰ কবিতাঃ এক বিশ্লেষণাত্মক অধ্যায়ন’ গ্রন্থৰ পৰা তুলি দিয়া  হৈছে।)

ৰাব্বি মছৰুৰ   ৰচিত  কেইখনমান  গ্রন্থ:

Related Search:

Leave a Reply

Your email address will not be published.