ইছমাইল হোছেইন-চমু পৰিচয়

ইছমাইল হোছেইন এজন অসমীয়া প্ৰগতিবাদী কবি, সমালোচক, হিন্দু-মুছমান সংহতিৰ পৃষ্ঠপোষক, বৈষ্ণৱ সাহিত্য-সংস্কৃতিৰ গৱেষক আৰু এজন সুবক্তা।

ইছমাইল হোছেইনৰ জন্ম হয় ১৯৬৫ চনৰ ২২ ফেব্ৰুৱাৰীত অসমৰ বৰপটো জিলাৰ বৃহত্বৰ কুয়াকুছি অঞ্চলৰ ভৌকামাৰী গাওঁৰ এটি দুখীয়া কৃষক পৰিয়ালত। পিতাকৰ নাম আছিল আব্দুচ কদ্দুছ আৰু মাকৰ নাম আছিল গোলাপজান নেচা। পিতৃ-মাতৃৰ এঘাৰজনীয়া সন্তানৰ ভিতৰত ইছমাইল হোছেইন আছিল পঞ্চম সন্তান। পিতৃ আব্দুছ কদ্দুচে আটাইবোৰ সন্তানকে বিদ্যালয়লৈ পঠিয়াইছিল যদিও দাৰিদ্ৰতাৰ বাবে মাত্ৰ প্ৰথম সন্তান ছিদ্দিকুৰ ৰহমান আৰু পঞ্চম পুত্ৰ ইছামইল হোছেইনে অতি কষ্টেৰে নিজৰ পঢ়া শুনাৰ খৰচ নিজে উলিয়াই উচ্চ শিক্ষা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

ইছমাইল হোছেইনে বনবাহাৰ প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত প্ৰাথমিক শিক্ষা লাভ কৰি ক্ৰমে কয়াকুছি উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়, ভৱানীপুৰ উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয় আৰু কুজাৰ পীঠ হাই স্কুল আদিত শিক্ষা লাভ কৰি হিলাপাকৰী হাই মাদ্ৰাছাৰ পৰা হাই স্কুল শিক্ষান্ত পৰীক্ষাত প্ৰথম বিভাগত উত্তীর্ণ  হয়। পিছত তেওঁ অসম ইঞ্জিনিয়াৰিং কলেজৰ পৰা ‘ইলেকট্ৰনিকচ এণ্ড টেলিকমিউনিকেচন  ইঞ্জিনিয়ৰিঙ’ত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰে। বৰ্তমান তেওঁ যোৰহাট পিন্স ওৱেলচ অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ত প্ৰৱক্তা হিচাপে কৰ্মৰত আছে।

ছাত্ৰ অৱস্থাৰ পৰাই সাহিত্য চৰ্চা কৰা ইছমাইল হোছেইনে বৰ্তমানলৈ ৮০ খনতকৈ অধিক গ্ৰন্থ ৰচনা কৰি অসমীয়া সাহিত্য জগতত নিজকে এজন প্ৰভাৱশালী সাহিতত্যিক, বুদ্ধিজীৱি আৰু প্ৰগতিবাদী চিন্তানয়ক হিচাপে প্রতিষ্ঠা  কৰিছে। 

কাব্য চৰ্চা আৰু কবিতা পুথি ৰচনাৰে লিখক হিচাপে আত্ম প্ৰকাশ কৰা ইছমাইল হোছেইনৰ প্ৰথম প্ৰকাশিত কাব্য গ্ৰন্থখন হ’ল ‘জীৱন আৰু মানুহ বিষয়ক’ (১৯৯৬)। ইয়াৰ পিছত তেওঁৰ আৰু দুখন কাব্য পুথি ‘বিজ্ঞাপন’ (২০০০)   আৰু ‘নৈপৰীয়া’ (২০০০) প্ৰকাশ পায়।

উক্ত  কাব্যপুথিকেইখনৰ বাহিৰে ইছমাইল হোছেইনৰ প্ৰকাশিত উল্লেখযোগ্য পুথি কেইখনমান হ’ল: জীৱন পথিক ৰাহুল সাংস্কৃত্যায়ন (১৯৯৪),  ছফদৰ হাচমী আৰু বাটৰ নাট (১৯৯৪),  হিন্দু-মুছলামান প্ৰশ্ন: সমন্বয় আৰু সংঘাত (১৯৯৪),  অসমৰ জাতীয় জীৱন আৰু অভিবাসী অসমীয়া মুছলমান (১৯৯৮),  সাহিত্যত সাম্প্ৰদায়িকতা আৰু ৰবীন্দ্ৰনাথ (১৯৯৮),  গো-হত্যা আৰু সাম্প্ৰদায়িকতা (১৯৯৮),  সংহতিৰ সন্ধানত (১৯৯৯),  বিষ্ণুৰাভাৰ জীৱন আৰু দৰ্শন (২০০০), কিতাপ আৰু সমালোচনা (২০০১),  ফাট বিহুৰ ইতিহাস আৰু ঐতিহ্য (২০০২), কবিতা আৰু আবৃতি (২০০৩), ৰঙালী বিহুৰ ঐতিহ্য বিচাৰ, শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আৰু সমন্বয়ৰ ঐতিহ্য,  শঙ্কৰদেৱ বিশ্বশ্রেষ্ঠ নহ’ব কিয়,  আজান পীৰ আৰু জিকিৰ, শ্ৰীশঙ্কৰদেৱ আৰু চান্দসাই, শঙ্কৰী সাহিত্য বিচাৰ, সত্ৰাধিকাৰ পীতাম্বৰ গোস্বামীদেৱৰ জীৱন আৰু দৰ্শন, ইছলামৰ দৃষ্টিত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ, ৰঙালী বিহুৰ ঐতিহ্য বিচাৰ, আমাৰ শংকৰদেৱ অভিযান, শৰণীয়া কছাৰী সমাজ,  আমি কিদৰে অসমীয়া হ’লো  ইত্যাদি। উক্ত গ্রন্থবোৰৰ উপৰিও তেওঁ ভালেকেইখন গ্ৰন্থ সম্পাদনাও কৰিছে।

ইছমাইল হোছেইনে বৰ্তমানলৈ নিয়মিত লিখা-মেলা কৰি থকাৰ লগতে বিভিন্ন সভা-সমিতি আৰু সমাজ সেৱামূলক কাম-কাজৰ লগত জড়িত হৈ আছে। ০ ০ ০

(ৰচনাটি ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত ‘অসমীয়া লেখক পৰিচয়’  গ্রন্থৰ পৰা তুলি দিয়া  হৈছে।)

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান  গ্রন্থ:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *