তালেবৰ ৰহমান-চমু পৰিচয়

তালেবৰ ৰহমান-চমু পৰিচয় 

তালেবৰ ৰহমান (১৯৬০—) এজন অসমীয়া আদৰ্শ শিক্ষক, সক্ৰিয় সমাজকৰ্মীআৰু মানৱতাবাদী সাহিত্যিক। তেওঁৰ জন্ম হয় অসমৰ বৰেপটা জিলাৰ বেতবাৰী গাওঁত এটি দুখীয়া কৃষক পৰিয়ালত। পিতাকৰ নাম আছিল কাজল মিয়া আৰু মাতৃৰ নাম আছিল আজিৰণ নেছা। আৰ্থিক দৈন্যতাৰ মাজত বহু কষ্টৰ মাজেদি ১৯৭৬ ভবানীপুৰ উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ পৰা হাই স্কুলশিক্ষান্ত পৰীক্ষা পাচ কৰে।  ১৯৭৯ চনত বি. বি. কলেজৰ পৰা উচ্চতমৰ মাধ্যমিক পৰীক্ষাত উত্তীর্ণ হৈ কমপলুৰ মধ্য ইংৰাজী বিদ্যালয়ত শিক্ষকতাৰ চাকৰিত সোমায়। কিন্তু উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰতি তেওঁৰ আগ্ৰহ থকাত চাকৰিৰ ব্যস্ততাৰ মাজতে পিছলৈ সমাজ বিজ্ঞানত এম এ. ডিগ্ৰী লাভ কৰে। 

ছাত্ৰ-অৱস্থাৰে পৰাই সাহিত্য চৰ্চাৰ প্ৰতি ৰাপ থকা তালেবৰ ৰহমানে শিক্ষকতাৰ দৰে চাকৰিৰ ব্যস্ততাৰ মাজতো সাহিত্য চৰ্চা অব্যাহত ৰাখি আজিলৈকে কেইবাখনো পুথি ৰচনা কৰিছে। তেওঁৰ প্ৰকাশিত পুথিসমূহৰ ভিতৰত উল্লেখযোগ্য কেইখনমান হ’ল: ‘আদৰ্শ মৎস্য প্ৰতিপালন’, ‘অৰণ্যৰোদন’ (কাব্য সংকলন), ‘অনুভূতি’ (কাব্য সংকলন), ‘হোটেল মেনেজাৰৰ সাক্ষাৎকাৰ’ (গল্প সংকলন), গীতি সংকলন’ ‘ৰহমানীয়া গজল’  আদি। ইয়াৰ উপৰিও তেওঁ বিভিন্ন কাকত-আলোচনীলৈ নিয়মীয়াকৈ লিখা-মেলা কৰি আছে। 

সমাজৰ কলুষ-কালিমাৰ প্ৰতি কটাক্ষ দৃষ্টি,  মানৱতাৰ অৱক্ষয়ৰ প্ৰতি আক্ষেপময় ব্যঙ্গোক্তি তেওঁৰ লিখনিৰ প্ৰতিপাদ্য বিষয়। তেওঁৰ ভাষা সহজ-সৰল আৰু নিৰলংকাৰ। ০ ০ ০

(ৰচনাটি ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত ‘অসমীয়া লেখক পৰিচয়’  গ্রন্থৰ পৰা তুলি দিয়া  হৈছে।)

 

ৰাব্বি মছৰুৰ   ৰচিত  কেইখনমান  গ্রন্থ:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *