মানিক লাল ভৌমিক

মানিক লাল ভৌমিক অসমৰ বৰপেটাৰোড নিৱাসী এজন কবি, ঔপন্যাসিক, অনুবাদক, মানৱতাবাদী, সমাজ সেৱক আৰু সাহিত্য-সংস্কৃতিৰ পৃষ্ঠপোষক।

মানিক লাল ভৌমিকৰ জন্ম হয় ১৯৫৯ চনৰ ৪ জানুৱাৰীত অসমৰ নগাওঁ জিলাৰ হোজাইত। পিতৃৰ নাম বিনোদ বিহাৰি ভৌমিক আৰু মাতৃৰ নাম সত্যভামা দেৱী। 

মানিক লাল ভৌমিক অসমৰ বিভিন্ন ঠাইত শিক্ষা লাভ কৰি ১৯৮১ চনত পাঠশালা নৱকল্প হাই স্কুলত শিক্ষকতাৰ চাকৰিত সোমায়। ইয়াৰ পিছত ১৯৮৫ চনত ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ চাকৰিত সোমাই বিভিন্ন ঠাইত বদলি হৈ বৰ্তমান ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক, গুৱাহাটী, পানবাজাৰ শাখাত উপপ্ৰৱন্ধক হিচাপে কৰ্মৰত। ছাত্ৰ অৱস্থাৰ পৰাই লিখা-মেলাত অভ্যস্ত মানিক লাল ভৌমিকৰ বৰ্তমানলৈ অসমীয়া আৰু বাংলা ভাষাত বহুকেইখন গ্ৰন্থ প্ৰকাশ পাইছে, যথা: ‘সংঘাত’ (উপন্যাস), ‘মানৱতাৰ নগ্ন মিছাইল’ (অসমীয়া কাব্যগ্ৰন্থ),  ‘মেঘ ও বৃষ্টিৰ জাৰনাল’ (বাংলা কাব্যগ্ৰন্থ), ‘এন্ধাৰত এমুঠি জোনাক’ (অসমায়া কাব্যগ্ৰন্থ), ‘মানৱতা’ (বাংলা একাংকিকা নাটক), ‘অনুভৱৰ নিমিলা অংক’ (অসমীয়া কাব্যগ্ৰন্থ), ‘লুইতৰ বুকুত হুমুনিয়াহবোৰ’ (অসমীয়া কাব্যগ্ৰন্থ), ‘পথে ঘাটে’ (বাংলা কাব্যগ্ৰন্থ), অনুসন্ধান (অসমীয়া উপন্যাস)।

মানিক লাল ভৌমিক অনুবাদ কাৰ্যতো সিদ্ধহস্ত। তেওঁ অসমীয়া ভাষাৰ পৰা বাংলা ভাষালৈ অনুবাদ কৰা কেইখনমান গ্ৰন্থ হ’ল:  ‘সমস্ত দৰজা বন্ধ হবাৰ পৰ’ (কাব্যগ্ৰন্থ, মূলঃ পুৰন্ধৰ পাটগিৰি),  ‘আমি ফুল তৰা-নদী’ (কাব্যগ্ৰন্থ, মূলঃ গিৰিজা পাটগিৰি), ‘পদক্ষেপ’ (কাব্যগ্ৰন্থ, মূলঃ খোঁজ)।

ইয়াৰ উপৰিও তেওঁ কিঞ্চিত’ নামেৰে এখন বহুভাষিক বছৰেকীয়া আন্তৰাষ্ট্ৰীয় পত্ৰিকা সম্পাদনা কৰি আছে। ০ ০ ০

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান  গ্রন্থ:

Leave a Reply

Your email address will not be published.