অলিভাৰ গল্ডস্মিথ

অলিভাৰ গোল্ডস্মিথ (Oliver Goldsmith) আছিল এজন আইৰিচ কবি, নাট্যকাৰ আৰু ঔপন্যাসিক। ১৭৩০ চনৰ ১০ নৱেম্বৰত আয়াৰলেণ্ডৰ এখন সৰু গাঁৱত তেওঁৰ জন্ম হয়। তেওঁ ডাবলিনৰ ট্রিনিটি কলেজৰ পৰা স্নাতক হৈ পাছত এডিনবাৰত কিছুদিন চিকিৎসা শাস্ত্ৰ অধ্যয়ন কৰে। কিন্তু পঢ়া সম্পূৰ্ণ নকৰি দেশ ভ্ৰণণলৈ ওলায় আৰু প্ৰায় শূন্য হাতেৰে দুবছৰ ইউৰোপৰ বভিন্ন ঠাই  ঠাই ভ্ৰমণ কৰি ১৭৫৬ চনত স্বদেশলৈ উভতি আহে। প্ৰথমতে চিকিৎসৰূপে জীৱিকা অৰ্জনৰ চেষ্টা কৰিছিল যদিও সফল হ’ব নোৱাৰি পাছত সাহিত্য চৰ্চাতে মনোনিৱেশ কৰে। ১৭৫৯ চনত তেওঁৰ প্ৰবন্ধ সংলকন এখন প্ৰকাশ পায়। সেই বছৰেই তেওঁ ‘দি বি’ নামৰ পত্ৰিকা এখনৰ সম্পাদক হয়। আৰু প্ৰবন্ধ, জীৱনী, অনুবাদ আদি বিবিধ লিখনিৰ মাজে মাজে তেওঁ শ্ৰেষ্ঠ ৰচনাসমূহো প্ৰকাশ হ’বলৈ ধৰে। ইয়াৰ ভিতৰত ‘দি ট্রেভেলাৰ’ আৰু ‘দি ডিজাৰ্টেড ভিলেজ’ নামৰ কবিতা দুটা বিশেষভাৱে উল্লেখযোগ্য। এই কবিতা দুটাই গল্ডস্মিথক কবিৰূপে স্বীকৃতি প্ৰদান কৰে। তেওঁৰ প্ৰকাশিত উল্লেখযোগ্য পুথিকেইখন হ’ল: ‘দি ভিকাৰ অব্‌ ৱেকফিল্ড’ (উপন্যাস), ‘দি গুড নেচাৰ্ড মেন’, ‘ছি ষ্টুপছ টু টংকাৰ’ (নাটক)  আদি। 

১৭৭৪ চনৰ ৪ এপ্ৰিলত ইংলেণ্ডৰ লণ্ডন চহৰত তেওঁৰ মৃত্যু হয়।০ ০ ০

(‘অলিভাৰ গোল্ডস্মিথ’ ৰচনাটি ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত ‘বিশ্ব ব্যক্তি পৰিচয়’ গ্ৰন্থৰ পৰা  তুলি দিয়া হৈছে।)

Related Searches:

Some Useful Books for Students

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান  গ্রন্থ: 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *