আবুল ফজল-Abul Fazal

আবুল ফজল (Abul Fazal) আছিল মোগল সম্ৰাট আকবৰৰ যুগৰ এজন ইতিহাসবিদ, কুনীতিক, সামৰিক অধিনায়ক আৰু মোগল সম্ৰাট আকবৰৰ অন্যতম পৰামৰ্শদাতা। তেওঁ ১৫৫১ চনৰ ১৪ জানুৱাৰীত আগ্ৰাত জন্ম গ্ৰহণ কৰে। পিতৃৰ নাম আছিল শ্বেখ মোবাৰক নাগাউৰি।  শৈশৱৰ পৰা অসাধাৰণ প্ৰতিভা পৰিস্ফুট হোৱা আবুল ফজলৰ বিভিন্ন শাস্ত্ৰৰ প্ৰতি গভীৰ অনুৰাগ আছিল। ১৫৭৪ চনত জ্যেষ্ঠ ভাতৃ কবি ফৈজীৰ সৌজন্যত সম্ৰাট আকবৰৰ ৰাজসভাত প্ৰৱেশ কৰে আৰু অসাধাৰণ বুদ্ধিমত্তা তথা বিচক্ষণতাৰ বলত আকবৰৰ প্ৰিয়পাত্ৰ হয়। আকবৰৰ শাসন সংক্ৰান্তীয় কাৰ্যৱলীত আবুল ফজলৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা আছিল। বিশেষকৈ আকবৰৰ ধৰ্মনীতি নিৰ্ধাৰণত তেওঁ গভীৰ প্ৰভাৱ বিস্তাৰ কৰিছিল। ১৫৯৯ চনত তেওঁক মোগল সেনাৰ অধিনায়ক কৰি দক্ষিণ ভাৰতলৈ পঠিওৱা হয়। যুদ্ধৰ শেষত উভতি আহোতে ১৬০২ চনত আকবৰৰ পুত্ৰ ছেলিমৰ (পাছলৈ জাহাংগীৰ) ষড়যন্ত্ৰত নিহত হয়। আবুল ফজলে ৰচনা কৰা ‘আকবৰ নামা’ সম্ৰাট আকবৰৰ শাসন কালৰ সৰ্বাধিক তথ্যপূৰ্ণ আৰু নিৰ্ভৰযোগ্য ইতিহাস। ‘আইন-ই-আকবৰী’ আবুল ফজলৰ আন এখন ঐতিহাসিক গ্ৰন্থ। ০ ০ ০

(আবুল ফজল (Abul Fazal) ৰচনাটি ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত ‘বিশ্ব ব্যক্তি পৰিচয়’ গ্ৰন্থৰ পৰা  তুলি দিয়া হৈছে।)

Related Searches:

Some Useful Books for Students

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান  গ্রন্থ: 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.